Wachlarze znane były już w starożytnym Egipcie, ale szczególnie kojarzą się nam z krajami azjatyckimi, takimi jak Chiny, Japonia czy Korea.
Wachlarze wykonywano z różnych materiałów drewna, metalu, bambusu, kości słoniowej, pergaminu, jedwabiu lub piór. Służyły do ochłody, odpędzania insektów lub rozniecania ognia. Były także oznaką dostojeństwa i władzy. Wykorzystywano je również w tańcu jako rekwizyty wzmacniające ekspresję ruchu. Do dzisiaj stosowane są w niektórych wschodnich technikach walki (np. tai chi kung fu).
W Europie wachlarze były również bardzo popularne, zwłaszcza od XVI do XVIII wieku. Należały wprawdzie wyłącznie do akcesoriów mody, ale określały też status społeczny osoby i były pomocne w zachowaniach towarzyskich. Dzisiaj wachlarze niemal wyszły z użycia, chociaż są to użyteczne i piękne przedmioty.
W ramach poznawania różnych kultur uczniowie z klas 2 - 6, na zajęciach plastyczno-technicznych, wykonywali własne wachlarze, próbując uzyskać efekt azjatyckiej dekoracyjności.
Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy” moduł IV