mgr Beata Kot - pedagog szkolny
mgr Paulina Orzeł - pedagog specjalny
W marcu jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek, na znak solidarności z osobami, których natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21.
Jest to choroba genetyczna opisana przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, od nazwiska którego przypadłość ta została nazwana zespołem Downa.
Uczniowie na zajęciach oraz na świetlicy szkolnej dowiedzieli o funkcjonowaniu tych osób i o potrzebach ludzi niepełnosprawnych.
mgr Paulina Orzeł
https://youtube.com/shorts/m7Oj9gzA428?feature=share
Nasza szkoła bierze udział w programie pod patronatem Limanowskiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, akcja skierowana jest do uczniów klas V - VIII szkoły podstawowej.
W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Niektórzy młodzi ludzie najpierw palą okazjonalnie, a potem czynią to w regularnych odstępach czasu, wkraczając na drogę pełnego uzależnienia od tytoniu. Celem prowadzonych prelekcji było uświadomienie uczniom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia oraz poszerzenie wśród uczniów asertywnej postawy w sytuacji, gdy są narażeni na bierne palenie. W ramach akcji uczniowie klasy piątej wykonali plakaty ukazujące skutki używania wyrobów tytoniowych. Zachęcamy rodziców do zapoznania się
z gazetką widniejącą na naszym szkolnym korytarzu, będącej efektem działań podejmowanych w kierunku profilaktyki uzależnień, a w szczególności uzależnienia od wyrobów tytoniowych.
Programowanie od przedszkola? Tak jest możliwe dzięki małym Ozobotom. To maleńkie robociki, które idealnie nadają się do pracy z przedszkolakami. W ramach zajęć z pedagogiem specjalnym, dzieci zaprojektowały ze specjalnych puzzli trasę przypominającą kwiaty jakie wręczamy z okazji Dnia Kobiet. Ponadto dzieci pokolorowały swoje własne magiczne ścieżki kolorów kwiatów po których Ozoboty zatańczyły niczym pyłek kwiatowy na wietrze. Zajęcia były pełne radości i doskonałej zabawy, przy której poznaliśmy fundamenty programowania.
Ozoboty w ciekawy i bezpieczny sposób uczą bardzo praktycznych umiejętności, wprowadzają w cyfrowy świat i są dla dzieci interesującą formą zabawy.
Zajęcia realizowane w ramach XV edycja Ogólnopolskiego Programu "Uczymy Dzieci Programować".
mgr Paulina Orzeł