W bieżącym roku szkolnym uczestniczyliśmy w gimnazjalnym projekcie edukacyjnym pod nazwą: Dumania „Dumaca” z Gorców, czyli o twórczości literackiej Władysława Orkana – piewcy ziemi limanowskiej. Dziewięcioro uczniów od marca do maja poznawało informacje na temat życia i twórczości Władysława Orkana, a tak na prawdę Franciszka Ksawerego Smaciarza (Smreczyńskiego), ponieważ tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko pisarza. W ciągu trzech miesięcy dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji, np. tego, że pseudonim artystyczny ,,Orkan", który wiązać należy z porywistym wiatrem, odnosi się do niespokojnej natury mieszkańca Poręby Wielkiej położonej w powiecie limanowskim.
Władysław Orkan tworzył w okresie Młodej Polski (XIX i XX w.). W swych utworach ukazywał rzeczywistość mieszkańców naszego powiatu, chwile radosne, ale też smutne, gdyż życie na naszym terenie nie należało do najłatwiejszych. W ramach realizacji projektu przeczytaliśmy m.in. utwór ,,Komornicy", w którym Orkan ukazał panoramę wiejskiego społeczeństwa, które, jak zaznaczył we wstępie, nie jest jednorodne, dzieli się bowiem na grupy – od bogatych gospodarzy, po nic nie posiadających komorników. Mianem komorników nazywano bezdomnego chłopa, czyli takiego, który nie posiadał własnego gruntu oraz domu i najczęściej mieszkał w cudzej chacie. W zamian za kąt do spania i łyżkę strawy musiał pracować na polu gospodarza.
W ramach projektu przygotowaliśmy również fragment powieści pt. ,,Komornicy", dokonując jego adaptacji na potrzeby słuchowiska radiowego. Prezentacji efektów naszej pracy towarzyszyła niecodzienna oprawa – tego dnia przyszliśmy do szkoły w strojach regionalnych, wypożyczonych od Zespołu Regionalnego Pisarzowianie, i w czasie przerw międzylekcyjnych tańczyliśmy w rytm skocznej góralskiej muzyki, zachęcając również do tańca pozostałych uczniów.
Efektem naszej pracy był również plakat promujący realizowany przez nich projekt oraz gazetka ścienna dotycząca „Dumaca z Gorców” oraz jego twórczości literackiej.
Dnia 12.06.2017 roku w ramach realizacji projektu wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Biograficznego Władysława Orkana, zwanego ,,Orkanówką" w Porębie Wielkiej. Po prawie godzinnej podróży autobusem dojechaliśmy do Niedźwiedzia, skąd zielonym szlakiem powędrowaliśmy do celu. Na miejscu czekała pani przewodnik, która oprowadziła nas po miejscu, gdzie przyszło żyć i tworzyć Franciszkowi Smerczyńskiemu. Pokazała nam wiele przedmiotów z życia codziennego pisarza i opowiedziała kilka ciekawostek o nim i jego rodzinie. Jej opowieści i możliwość zobaczenia tego wyjątkowego miejsca położonego w malowniczym pejzażu Gorców wywarły na nas duże wrażenie.
Szukając samodzielnie rozwiązania problemów, zdobyliśmy nową wiedzę i umiejętności, a grupowa praca nad adaptacją fragmentów utworu literackiego na potrzeby słuchowiska radiowego i publiczna prezentacja efektów stworzyła nam szanse rozwinięcia umiejętności pracy zadaniowej: planowania, współpracy, komunikacji, prezentacji i samooceny.
Magdalena Mordarska
Bernadeta Raczek
Patrycja Michalik